7 joukkuetta ilmaantui paikalle Jokiuoman uuden karheille radoilla Vantaalle.  Tämä tarkoitti yhtä lohkoa, kaikki joukkueet kerran kaikkia vastaan ja neljä parasta välieriin.

Alusta asti näytti siltä että vahvimmat joukkueet olivat TuRGS, MG-Acesin ykkösjoukkue sekä SMGKn ykkösjoukkue, Mansen ollessa pienimuotoinen mustahevonen.  Nämä joukkueet lopulta menivät välieriin aika helpohkosti. TuRGS voitti lohkon viemällä kärkiottelun kovalla tuloksella MG-acesta vastaan. Joten heille välieräpariksi Manse, ja Acesille vastaan SMGK.

Välieristä muodostui todelliset jännitysnäytelmät. Acesin ja SMGkn välinen ottelu eteni tasaisesti molempien käydessä johdossa. Lopussa kuitenkin SMGK oli hieman vahvempi, laittaen enemmän lopun päättyviä kuin Aces ja he menivät näin ollen finaaliotteluun. Mansen ja TuRGSin kohtaaminen. TuRGS oli niskan päällä ensimmäisissä pareissa, mutta viimeisissä pareissa Manse oli edellä. Etenkin ankkurimatsissa, missä koko viikonlopun hyvin pelannut Juuso Tasku liekehti oikein kunnolla. Rataennätys 24 ja käytännössä lopussa toi yksin pelin tasoihin, mutta valitettavasti tämä ei riittänyt, koska niin sanotut pehmeät pisteet eli keskinäisten otteluiden pisteet menivät TuRGSille, kolmannen parin kääntyessä lopussa myös TuRGsille, ja näin ollen finaaliin iski TuRGS.

Pronssipelistä sitten ei saatu aivan yhtä tasaista kun Aces otti Heinon ja Vaahtion kovalla alkuvauhdilla sellaisen johdon mitä Manse ei saanut enää kiinni. Näin pronssia MG-Acesille. Kulta-ottelussa TuRGSin alku verrattuna SMGKn alkuun oli niin hyvä, että peli oli käytännössä jo ohi ennen puoliväliä, loppu tuli niin sanotusti lasketellen TuRGSille. Voittajajoukkueessa pelasivat Petri Lönngren, Jori Pasanen, Juuso Sahlberg ja Oliver Mäntylä mukanaan myös Pekka Mäntylä ja Patrik Eriksson. Erikoismaininta viikonlopun dominaattorille, Juuso Taskulle joka pelasi helposti parhaimman keskiarvon ja löi myös rataennätyksen 24.

Tulokset

Seuraavaksi Lahden yksipäiväinen huopakilpailu!

-A